خانه مقالات IT تجارت الکترونیک ITX پلاس: امنیت در تجارت الکترونیک – بخش اول

ITX پلاس: امنیت در تجارت الکترونیک – بخش اول

2 دقیقه مطالعه !
۹
1
486
E-commerce Security

در پرونده های سری جدید ITX پلاس که جمعه های هر هفته تقدیم شما دوستان عزیز میشود میخواهیم به بحث و یادگیری در مورد مفاهیم و trend های روز دنیای IT و تکنولوژی های عرصه های مرتبط بپردازیم. در اولین قسمت از این پرونده با مفاهیم اولیه تجارت الکترونیک یا E-commerce آشنا میشویم و مقدمه ای از ضرورت تأمین امنیت فرایند های تجارت الکترونیک را مورد بررسی خواهیم داد. با آی تی اکسترا همراه باشید

تجارت الکترونیکی …

تجارت الکترونیکی یا E-Commerce، انجام کلیه فعالیت های تجاری با استفاده از شبکه های ارتباطی کامپیوتری، به‌ویژه اینترنت است. تجارت الکترونیکی به نوعی تجارت بودن کاغذ است. بوسیله تجارت الکترونیک، تبادل اطلاعات خرید و فروش و اطلاعات لازم برای حمل و نقل کالاها با زحمت کمتر و تبادلات بانک با شتاب بیشتر انجام خواهد شد. شرکت ها برای ارتباط با یکدیگر، محدودیت های فعلی را نخواهند داشت و ارتباط آنها با یکدیگر ساده تر و سریع تر صورت می گیرد. در تجارت الکترونیک ارتباط فروشندگان با مشتریان می تواند به صورت یک به یک با هر مشتری باشد البته با هزینه نه چندان زیاد.

تجارت الکترونیکی  را با در نظر گرفتن تفاوت هایی، به عبارتی می‌توان یکی از کاربرد هایی با اهداف مشخص اقتصادی و مرسوم در حوزه الکترونیک و دیجیتال با عنوان مبادله ی الکترونیکی داده ها نیز دانست. به‌طور خلاصه می توان گفت که مبادله الکترونیکی داده عبارتست از تولید، پردازش، کاربرد و تبادل اطلاعات و اسناد به شیوه های الکترونیکی و خودکار بین سیستم های کامپیوتری و براساس زبان مشترک و استانداردهای مشخص و با کمترین دخالت عامل انسانی. البته تجارت الکترونیک حیطه ای به مراتب گسترده تر از مبادله الکترونیکی داده داردو آن نوعی تحول و انقلاب در عرصه ارتباطات است. تجارت الکترونیکی در ساده ترین تعریف عبارتست از یافتن منابع، انجام ارزیابی، مذاکره کردن، سفارش، تحویل، پرداخت و ارائه خدمات پشتیبانی است که بصورت الکترونیکی انجام می شود. لذا تجارت الکترونیک روشی است براساس آن اطلاعات، محصولات و خدمات از طریق شبکه های ارتباطات کامپیوتری خرید و فروش می‌شوند.

E-commerce Security

در موارد زیادی دیده می‌شود که مبادله الکترونیکی داده ها، مترادف با تجارت الکترونیک دانسته می‌شود و هر کدام را در جای دیگری بکار می برند؛ در حالیکه اگر بخواهیم دقیق تر به موضوع نگاه کنیم، می‌توان اینطور گفت که تجارت الکترونیک و مبادله الکترونیکی داده ها به نحوی دو مجموعه فعالیت جدا از هم تعریف می‌شوند که به نحوی مکمل یکدیگر در نظر گرفته می‌شوند یا به عبارت صحیح تر، مبادله الکترونیکی داده ها زیر مجموعه ای از انواع مختلف فعالیت های تعریف شده در بستر های تجارت الکترونیکی و یکی از مهم ترین و حیاتی ترین آن ها محسوب می‌شود .

مبادله الکترونیکی داده بصورت مکانیزمی تعریف می شود که به موجب آن، انتقال و تبادل داده در راستای تحقق فعالیت های تجاری با ساختار و شکل تعریف شده و بکارگیری پیام های استاندارد شده بین المللی، توسط ابزار الکترونیکی از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر انجام می شود. در حالیکه تجارت الکترونیک عبارتست از مبادله تجاری بدون استفاده از کاغذ، که در آن از مبادله الکترونیکی داده ها به عنوان یک ابزار به همراه پست الکترونیک، تابلوی اعلانات الکترونیک، تراکنش های الکترونیک، وب و سایر فناوریهای مبتنی بر شبکه استفاده می شود. به‌عبارت دیگر مبادله الکترونیکی داده ها بعنوان ستون فقرات تجارت الکترونیک عمل می نماید. چنانچه از تعریف فوق بر می آید. تجارت الکترونیک حطیه‌ای بسیار وسیع تر از مبادله الکترونیکی داده دارد.

مقوله اقتصاد و مسائل و موضوعات مالی و پولی از دیرباز و همزمان با تشکیل جوامع اولیه بشری به عنوان ابزاری برای امرار معاش و به عبارت ریشه ای تر مجموعه فعالیت‌هایی برای « زنده ماندن » جزء جدایی ناپذیر زندگی انسان بوده است؛ این امر در ابتدا و به پایه ای ترین صورت خود یعنی مبادله کالا با کالا یا تهاتری رخ می‌داده است.

در طول زمان، با پیشرفت جوامع بشری درعرصه های گوناگون به ویژه از جنبه های اجتماعی و فرهنگی، پول و نظام های تعریف شده اقتصادی جای خود را در میان اجتماعات انسانی و روابط مابین آن ها، اعم از روابط بین انسانی در یک جامعه با فرهنگ مشترک و روابط میان جوامع گوناگون با فرهنگ های مختلف ، باز کرده و با گذشت زمان جایگاه خود را مستحکم تر می‌نموده است؛ تا آنجا که امروزه اهداف و مقاصد مالی و اقتصادی بنیاد اکثر قریب به اتفاق روابطی است که بشر در زندگی روزمره خود با دیگران برقرار می‌کند و به این ترتیب است که عرصه های اقتصادی با اهمیتی که در میان جوامع پیدا کرد، توانست سایر جنبه های زندگی بشر اعم از زمینه های اجتماعی و فرهنگی و البته سیاسی را نیز تحت شعاع خود قرار دهد.

E-commerce Security

اهمیت وجودی نظام های اقتصادی امروزه بر کسی پوشیده نیست حال آنکه با پیشرفت در زمینه های مختلف فن آوری و نوآوری های روزآمد، مانند هر مقوله و موجودیت دیگری، مسائل اقتصادی نیز از این پیشرفت ها بی نسیب نمانده اند.

تجارت الکترونیکی یا E-Commerce از آخرین  و جدیدترین مصادیق این پیشرفت ها محسوب می‌شود که هدف از آن ایجاد نوع جدیدی از معاملات است که بر بستر فن آوری های حوزه IT و حوزه های مربوط به الکترونیک و ارتباطات دیجیتالی امکان به وقوع پیوستن فعالیت های اقتصادی را فراهم می‌آورد؛ از آنجا که موضوعات و مسائل اقتصادی، به نحوی شریان حیات جوامع امروزی بشری را در گرو خود دارند، انجام فعالیت های اقتصادی که از امنیت مناسب و کافی برخوردار باشد همواره از جمله دغدغه های اساسی فعالان این حوزه بوده است.

با ورود تکنولوژی های جدید به حوزه اقتصاد که عموماً در جهت تسهیل امور مربوط صورت گرفته است، امنیت فعالیت‌های اقتصادی را دو چندان به چالش کشیده است و از این جهت تأمین امنیت این گونه فعالیت ها علاوه بر دنیای خارج و مادی باید دردنیا و فضای مجازی نیز صورت گیرد حال آنکه مورد دوم بسیار دشوار تر و پیچیده تر خواهد بود و به همان نسبت، به مراتب نیازمند اهتمام و توجه بیشتری است.

در سه قسمت آتی این مقاله سعی شده به تعریف موضوع امنیت و مخاطرات آن در حوزه فعالیت های تجارت الکترونیکی و روش‌ها و متد های مقابله با تهدید ها و امن سازی بسترهای ارتباطی این حوزه پرداخته و آشنایی ضمنی با بستر های مختلف انجام فعالیت در این حوزه انجام شود.

آخرین مطالب و اخبار آی تی اکسترا را دریافت کنید!

MuhammadSN

دانشجوی IT ... علاقه مند به فناوری های نوین، گرافیک، طراحی وب ، تحلیل داده ها و یادگیری بیشتر :)

نمایش مطالب مرتبط بیشتر
نوشته های بیشتر توسط MuhammadSN
نوشته های بیشتر با موضوع  تجارت الکترونیک

۹ نظرات

 1. گاوصندوق

  ۵ اسفند ۱۳۹۶ در ۰۸:۲۲

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

  پاسخ دادن

 2. سئو سایت

  ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ در ۱۷:۰۶

  خیلی ممنون از سایت عالی شما
  امنیت برای بسیار از کاربران اینترنت مهم نیست و بیشتر صاحبان سایت هم فکر می کنن امنیتشون با host هستش 🙂

  تا این فرهنگ امنیت و حریم خصوصی توی ایران راه بیفته فکر نکنم ما تو این دنیا باشیم 🙁

  پاسخ دادن

 3. کاربر مهمان

  ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۶

  تشکر و قدردانی از مقاله خوبی که به اشتراک گذاشتید به امید موفقیت های بیشتر

  پاسخ دادن

 4. کاربر مهمان

  ۶ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۲

  خیلی جالب و مفید بود ممنون

  پاسخ دادن

 5. کاربر مهمان

  ۶ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۰:۲۲

  عالی بود خسته نباشید

  پاسخ دادن

 6. کاربر مهمان

  ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ در ۱۶:۵۸

  سلام،خسته نباشین واقعا مطالب خوب و جذابی درج میکنین

  پاسخ دادن

 7. کاربر مهمان

  ۲۱ آذر ۱۳۹۷ در ۱۶:۴۸

  با تشکر و به امید توفیق روز افزون برای شما

  پاسخ دادن

 8. کاربر مهمان

  ۲۸ آذر ۱۳۹۷ در ۱۹:۱۸

  متشکر از محتوای خوبی که در وبسایتتون قرار دادید

  پاسخ دادن

 9. کاربر مهمان

  ۱۰ دی ۱۳۹۷ در ۱۶:۳۷

  قدردانی از سایت خوبتون.

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

درباره تکنولوژی واقعیت افزوده بیشتر بدانید

واقعیت مجازی یا Augmented Reality را به طور خلاصه می توان آن دسته از فناوری هایی تعریف کرد…